Adverteren?

Je bent hier: Techzine » Nieuws » Internet » 'Downloaden illegale films en muziek is strafbaar'

'Downloaden illegale films en muziek is strafbaar'

Vrijdag 27 juni 2008 12:15 door Michel Lusthof
Bron: Techzine Redactie, Views 8275, Reacties (12)

Een opmerkelijke uitspraak van de Haagse rechtbank vandaag. De rechtbank oordeelde in een vonnis over het thuiskopiëren dat het downloaden van illegaal aangeboden films en muziek strafbaar is.

Deze uitspraak is zo opmerkelijk omdat minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie had aangegeven dat het downloaden van films en muziek uit illegale bron gewoon toegestaan zou zijn. De rechter was vandaag echter van geheel andere mening.

Volgens advocaat Arnout Groen gespecialiseerd in het auteursrecht is het zo dat de rechter in dit geval een afweging heeft gemaakt waarbij hij gekeken heeft naar het belang van het recht op thuiskopiëren en het belang van de entertainmentindustrie.

[b]Europese richtlijn stelt belang rechthebbende voor andere beperkingen, zoals het recht op thuiskopiëren.[/b]


Een Europese richtlijn uit 2004 die betrekking heeft op de auteursrechten op het internet bevat een norm die stelt dat beperkingen, zoals het recht op thuiskopiëren, niet in strijd mag komen met de rechtmatige belangen van de rechthebbenden, in dit geval de entertainmentindustrie.

"De rechter heeft geoordeeld, wanneer er op zo'n grote schaal illegaal wordt gedownload dan is dat iets wat in strijd komt met de rechtmatige belangen van de entertainmentindustrie.", aldus Groen. Volgens Groen was het dan ook te verwachten dat ook een Nederlandse rechter op een gegeven moment dit oordeel zou vellen. 'In het buitenland zien we dat meer en meer de belangen van de entertainmentindustrie voor de belangen van de thuisgebruiker gaan.'

[b]Wat betekent het in de praktijk[/b]


Wat dit voor thuisgebruikers in de praktijk gaat betekenen is volgens Groen lastig te voorspellen. Allereerst omdat de identiteitsgegevens lastig te achterhalen zijn en mensen niet van hun identieke identiteitsgegevens gebruikmaken. Groen waarschuwt mensen om vanzelfsprekend geen naam en adres te vermelden wanneer men gaat downloaden.

Wat vervolgens de straf voor gebruikers die tegen de lamp lopen zal zijn is volgens Groen eveneens lastig aan te geven. Mogelijk zal het dan gaan om schadevergoedingen, maar dan zullen volgens Groen de meeste mensen zeggen dat als het niet gratis was geweest ze het nooit hadden gedownload. En dat maakt het bestraffen eveneens zeer lastig.

Natuurlijk blijft het downloaden uit legale bron zoals bijvoorbeeld de iTunes Store van Apple gewoon toegestaan en gaat het vonnis in dit geval dan ook alleen om downloads van films en muziek uit illegale bron, zoals P2P-programma's of nieuwsgroepen.

[b]Nederland niet langer een uitzondering.[/b]


Hiermee komt er dan ook een einde aan de Nederlandse uitzonderingspositie voor het downloaden van films en muziek uit illegale bron. In de rest van Europa was dit al langer verboden, maar de Nederlandse regering heeft zich nooit content geuit met deze gang van zaken.

Het downloaden van software en spelletjes was slechts een van de zaken die in Nederland niet toegestaan was en ook strafbaar is. Aan dit rijtje worden dus nu films en muziek toegevoegd.

Brancheorganisatie NVPI van de Nederlandse entertainmentsector is blij met de uitspraak. De Nederlandse uitzonderingspositie was de organisatie al jaren een doorn in het oog. Vorig jaar pleitte de NVPI nog voor een wettelijk verbod op downloaden.

[b]Bodemprocedure tegen stichting "De Thuiskopie" en SONT.[/b]


De rechterlijke uitspraak maakt deel uit van een vonnis in een bodemprocedure van een groep producenten van blanco media, waaronder Maxell, Philips, TDK en Sony, tegen stichting De Thuiskopie en SONT, een organisatie die de hoogte van de thuiskopieheffing vaststelt.

De fabrikanten, verenigd in belangenvereniging STOBI, willen dat de heffing wordt verlaagd of afgeschaft. Volgens STOBI zou de heffing onnodig zijn als consumenten materiaal met toestemming kopiëren, bijvoorbeeld als de rechthebbenden hun muziek legaal op internet aanbieden. De rechtbank is het op dat punt met STOBI eens.

Er zijn 12 reacties

Avatar
offlineKing, ICT-liefhebber, 27 Jun 2008, 12:34
0
Dit was wel te verwachten. De Nederlandse thuiskopie-regeling is ook in strijd met de Europese regelgeving, iets waarover vorig jaar al is gesproken in de kamer. Maar goed, een uitspraak van de rechter zorgt alleen voor jurisprudentie, er is nog geen wetgeving in Nederland die hetzelfde zegt.

De bal ligt nu toch wel bij de overheid.
Avatar
offlineMartijnGP, ICT-liefhebber, 27 Jun 2008, 12:38
0
Ik denk niet dat er veel gaat veranderen. Software downloaden is nu ook al illegaal en dit gebeurd ook overal.

Hoezo is overigens een nieuwsgroep een illegale bron? Dit valt voor zover ik weet onder internetcache en is dus niet illegaal.
MartijnGP heeft dit bericht gewijzigd op 27-06-2008 om 12:38.
Avatar
offlineJLkiller, ICT-professional, 27 Jun 2008, 13:07
0
Er verandert dus nog helemaal niets. Zoals King al aangeeft is het alleen jurisprudentie, er is nog helemaal niets per definitie strafbaar nu.
Alleen uitspraken van de Hoge Raad worden als bindend gezien, evenals de wet zelf, uiteraard. In hoeverre dit dus een zaak op-zich is, moet nog blijken.
Geen Avatar
offlineFastFred, ICT-professional, 27 Jun 2008, 13:38
0
nu ik heb geprobeerd te begrijpen wat er in dit nieuwtje staat is het dus nog altijd toegestaan om muziek en/of films te downloaden zolang ze voor eigen gebruik zijn, en niet massaal worden gekopieerd?
Avatar
eigenlijk is het een rare gedachte dat de rechtspraak, in de vorm van één of een paar personen, uitspraak mag doen in zo'n gecompliceerde, en eigenlijk politieke zaak.

gelukkig verandert er na vandaag niet zoveel. de entertainment industrie moet alleen voorzichtig gaan handelen nu. consumenten zijn niet verplicht muziek te kopen (wel te betalen als ze de muziek willen hebben, maar je kan er ook niet naar luisteren), en de kans bestaat dat als ze opgejaagd worden als ze illegaal downloaden dat ze zich afzetten van de hele industrie. Net als bij concerten, als het te duur wordt haakt men af.

Illegaal downloaden is niet slecht geweest voor de industrie. Muziek is in de jaren na Napster zeker niet minder belangrijk geworden in de maatschappij en in deze tijd zijn er meer kansen voor kleine muzikanten dat vroeger. Bijv. door het downloaden en verspreiden van Myspace nummers van vrij onbekende artiesten. Kwaliteit komt een stuk sneller bovendrijven dan vroeger...

Gelukkig wordt muziek gemaakt door artiesten en kunnen we als consumenten er straks voor kiezen om alleen naar die artiesten te luisteren en ze betalen door bijv. naar hun concerten te gaan (tot ze die door Mojo of in de Arena laten organiseren ;) )


@Fastfred: de rechter heeft nu dus geoordeeld dat dat in strijd is met de verkeerd geformuleerde wet. Wanneer je nu aangeklaagd wordt voor 'illegaal downloaden' kan in jouw nadeel worden beslist op basis van deze uitspraak. Ook is er een goede kans dat de wetgeving door de regering opnieuw wordt bekeken.
NelizZz heeft dit bericht gewijzigd op 27-06-2008 om 13:47.
Avatar
Dus wat hebben we hier aan? Dit was al zo, en alles blijft mooi naast zijn pootjes lopen.

Hoe krommer kan het worden dan krom.

Verder zullen ze het toch nooit kunnen oplossen vanwege de privacy wet, en alle andere wetten die dit weer tegen spreken.

En daar zit je dan met je wetboek, komt er volgende week weer een uitspraak dat het wel mag. Willen ze het gedeeltelijk oplossen, gooi er dan niet zo'n wet in maar geef de ontwikkelaar subsidie zodat het goedkoper wordt, dan denk ik dat het gedeeltelijk opgelost zal worden.

Maar o nee, zo gaat ons staatkasje leeg en kunnen ze daar in Den Haag er niet meer van leven. Dat ze daar maar eens gaan werken. Ho wacht nu wijk ik van het onderwerp af.

Lijkt me leuk voor in Serious Talk > Hoe krom is het rechtssysteem in Nederland?
Avatar
offlinegiggs1992, ICT-liefhebber, 27 Jun 2008, 22:50
0
Mag het nou of mag het niet?

Want het is toch nog niet veranderd in de grondwet?
Avatar
Zover ik weet is er geen wet die zegt dat het verboden is. Deze uitspraak van een rechtbank is niet erg gezaghebbend, zoals jlkiller al zei, zijn alleen uitspraken van de hoge raad dat. Een andere rechtbank of het gerechtshof kan morgen precies het tegenovergestelde beslissen. ;)
Geen Avatar
Er is (nog) geen wet in Nederland die het voor eigen gebruik downloaden van muziek e.d. verbied. Het is anders bij het kopieren hiervan.

Dit zou ervoor kunnen zorgen dat er nu een concreet wetsvoorstel wordt ingediend, maar dat zal ook minimaal een half jaar duren.
En dan nog, downloaden van bijvoorbeeld games is al illegaal, maar een zeer groot deel van de bevolking doet dit gewoon zonder opgepakt te worden. Als ze iets willen doen, zullen eerst de torrentsites gesloten moeten worden.
Geen Avatar
Volgens mij downloaden de minister enzo zelf ook films en muziek.

hun gaan denk ook niet betalen
Geen Avatar
Zo eerlijk vind ik het niet...
Je mag het niet downloaden voor je zelf.dus ook geen films zelf bekijken,,
wil je een kopie maken van je orriginele film om niet de orriginele beschadigd te laten worden gaan de dvd's het niet lezen.
heb je mooie foto's gemaakt en je maakt het mooi met *sony vegas, windows moviemaker .... en je brand het met nero of anders om lekker op de buis de foto's te bekijken, mag dat ook niet...
Dat is niet zo leuk nee,

*mijn mening, ik vind dat je wel mag downloaden alleen als het voor je zelf bedoeld is (dat je het zelf gebruikt),, moet je nagaan hoeveel 1film of 1programma kost!
en je hebt er zowiezo meer dan 1 nodig,,, als ze dit al strafbaar maken maak gelijk internet strafbaar -.-";(dat gelukkig niet)

zo dit wou ik kwijt, mijn mening.
Geen Avatar
als ze dit willen tegengaan moeten ze eerst is in de film, muziek en game industrie zelf kijken want hoe kan een spel, film, of cd( liedjes) zo snel uitlekken
Reageer op dit artikel

Gelieve je te houden aan de algemene fatsoensnormen bij het reageren op Techzine. Goede en slechtereacties hebben invloed op je hoeveelheid punten.Tevens zal de redactie actie ondernemen tegen herhaaldelijke slechte reacties.Eventuele fouten in dit artikel kunnen via de article reportgemeld worden.

TZML Toolbar:
kleiner groter resize bold italic underline strike sub sup ul ol quote split url url me
Smilies:
:) :( :o :D ;) :P :p (lol) :@ :\'( ;{ :? :s :9
captcha
Verzenden: