2min Devops

Julia klopt aan bij top 20 populairste programmeertalen

Julia klopt aan bij top 20 populairste programmeertalen

Julia staat op het punt terug te keren in de top 20 van de TIOBE Index. De programmeertaal profiteert onder meer van zijn positie binnen wetenschappelijke toepassingen en dataverwerking. Aan de bovenkant van de ranglijst verandert ondertussen weinig.

Julia bereikt in september de 21e positie met een aandeel van 0,74 procent, meldt TechRepublic. Daarmee staat de taal direct achter COBOL. MATLAB, waarmee Julia in een aantal toepassingsgebieden concurreert, zakt juist twee plaatsen naar nummer 27.

Volgens TIOBE-CEO Paul Jansen heeft Julia terrein van MATLAB gewonnen bij numerieke en wetenschappelijke berekeningen, modellering en dataverwerking. Een brede programmeertaal is Julia daarmee nog niet. Het gebruik concentreert zich volgens Jansen nog sterk op specialistische toepassingen.

Python blijft onaantastbaar

Aan de kop van de ranglijst zijn de verschuivingen beperkt. Python blijft met 17,76 procent met afstand de populairste programmeertaal in de index, ondanks een daling die al een groot deel van 2026 zichtbaar is. Nummer twee C komt uit op 10,28 procent.

Het verschil tussen C++ en Java wordt juist groter. C++ stijgt naar 8,67 procent en bezet de derde plaats, terwijl Java met 7,54 procent vierde staat. In augustus scheelde het tweetal nog slechts 0,37 procentpunt; inmiddels is dat opgelopen tot 1,13 procentpunt. C# staat vijfde, gevolgd door JavaScript en Visual Basic.

Rust houdt stand in top tien

Ook onderaan de top tien blijft de rangschikking voorlopig intact. SQL staat achtste en R negende. Rust bezet voor de derde achtereenvolgende maand de tiende positie met 1,34 procent. Fortran volgt met 1,24 procent op korte afstand, waardoor de tiende plaats nog allerminst zeker is.

De TIOBE Index is geen directe meting van het daadwerkelijke gebruik van programmeertalen. De ranglijst baseert de populariteit op zoekactiviteit rond onder meer ontwikkelaars, opleidingen en leveranciers. De cijfers geven daardoor vooral een indicatie van de zichtbaarheid en belangstelling voor programmeertalen.