Alliantie koppelt groei AI-datacenters aan flexibel stroomgebruik

Alliantie koppelt groei AI-datacenters aan flexibel stroomgebruik

Google, Nvidia en Emerald AI hebben de AI Energy Management Alliance (AEMA) opgericht. De organisatie wil het voor AI-datacenters eenvoudiger maken hun stroomverbruik aan te passen aan de beschikbare capaciteit op het elektriciteitsnet. Daarmee zouden nieuwe datacenters sneller aangesloten kunnen worden.

De snelle groei van AI-infrastructuur zorgt voor een sterk toenemende elektriciteitsvraag. Tegelijkertijd kan juist de rekeninfrastructuur in datacenters mogelijkheden bieden om flexibeler met die vraag om te gaan. AEMA wil afspraken ontwikkelen waarmee netbeheerders die flexibiliteit kunnen meenemen bij het beoordelen van nieuwe aansluitingen.

Een datacenter kan bijvoorbeeld bepaalde rekenwerkzaamheden verschuiven naar een ander moment wanneer het elektriciteitsnet zwaar wordt belast. Ook batterijopslag of lokale energieopwekking kan worden ingezet om tijdelijk minder vermogen van het net af te nemen. Batterijen kunnen in sommige situaties bovendien opgeslagen elektriciteit terugleveren aan het net.

Sneller aansluiten

Dat kan volgens AEMA gevolgen hebben voor de manier waarop nieuwe datacenters worden aangesloten. Bestaande procedures gaan doorgaans uit van een relatief constante elektriciteitsvraag. Wanneer een datacenter aantoonbaar vermogen kan terugregelen zodra het net daar behoefte aan heeft, zou beschikbare netcapaciteit efficiënter kunnen worden gebruikt.

De alliantie wil daarom technische eisen ontwikkelen voor onder meer de snelheid waarmee datacenters hun stroomvraag kunnen aanpassen, hoe lang ze dat kunnen volhouden en hoe voorspelbaar die flexibiliteit is. Ook moeten vooraf afspraken worden gemaakt over het gedrag tijdens storingen en andere bijzondere omstandigheden op het net.

AEMA pleit daarnaast voor snellere aansluitprocedures voor datacenters die controleerbare garanties kunnen geven over hun flexibele stroomgebruik. De kosten van een aansluiting zouden daarbij beter moeten aansluiten op de daadwerkelijke belasting van het elektriciteitsnet. Eventuele voordelen, zoals het vermijden of uitstellen van netverzwaring, kunnen daarin eveneens worden meegenomen.

Google heeft al meer dan 1 GW flexibel vermogen

De drie oprichters werken zelf al aan technologie voor flexibel energiegebruik in datacenters. Google meldde eerder dit jaar dat het inmiddels over meer dan 1 GW aan zogeheten demand-responsecapaciteit beschikt. Daarmee kan het bedrijf het stroomverbruik van zijn datacenters aanpassen aan de situatie op het elektriciteitsnet.

Nvidia heeft daarvoor onder meer DSX Flex ontwikkeld. Die software is bedoeld voor datacenters met Rubin-GPU’s en kan het gebruik van elektriciteit uit het net, lokale energieopwekking en batterijen op elkaar afstemmen. Daarbij kunnen ook signalen van energiebedrijven worden meegenomen.

Emerald AI en Nvidia werken daarnaast aan een datacenter van 100 MW in Manassas in de Amerikaanse staat Virginia. Daar moet Emerald Conductor worden ingezet, software waarmee serverclusters hun energieverbruik kunnen verminderen wanneer het elektriciteitsnet onder druk staat. Daarbij wordt geprobeerd de gevolgen voor de draaiende AI-workloads te beperken, meldt SiliconANGLE.

Achttien andere deelnemers

Naast Google, Nvidia en Emerald AI wordt AEMA bij de start gesteund door achttien andere bedrijven. Daaronder bevinden zich onder meer AI-bedrijf Anthropic, chipmaker Analog Devices en verschillende energiebedrijven.

Een eerste taak van de alliantie wordt het ontwikkelen van best practices voor flexibele datacenters. Die moeten onder meer vastleggen hoe faciliteiten reageren op problemen met de stroomvoorziening. Het is de bedoeling dat dergelijke afspraken al bij het ontwerp van nieuwe datacenters worden meegenomen.

Daarnaast wil AEMA meetmethoden standaardiseren waarmee exploitanten kunnen vaststellen hoe effectief zij hun energiegebruik aanpassen. Ook wil de organisatie het delen van technische en operationele gegevens stimuleren.

De gedachte achter de alliantie is dat datacenters niet uitsluitend een vaste belasting voor het elektriciteitsnet hoeven te vormen. Door rekenwerk, opslag en eventueel lokale energieopwekking op elkaar af te stemmen, kan een deel van hun elektriciteitsvraag regelbaar worden. Of dat daadwerkelijk tot snellere aansluitingen en minder netuitbreidingen leidt, zal mede afhangen van de afspraken die AEMA met energiebedrijven en netbeheerders weet te ontwikkelen.