Eind 2022 sloeg ChatGPT en daarmee GenAI in als een bom. Plots kwamen er veel meer mogelijkheden op het gebied van AI, voor IT-leveranciers en organisaties die op zoek zijn naar manieren om processen en workflows te optimaliseren. Heeft Generatieve AI geleverd wat velen ervan verwachtten twee jaar geleden? We bespreken het in deze splinternieuwe aflevering van Techzine Talks.
Luister (en kijk) elke week door je te abonneren via: Spotify, Apple Podcasts, YouTube of een andere dienst.
De IT-wereld is al een paar jaar in rep en roer. De reden: eind 2022 kwam er met ChatGPT 3.5 een eerste keer een Large Language Model (LLM) beschikbaar voor de massa.
Zoals dat dan vaker gaat bij een nieuwe ontwikkeling, volgde er een periode van onrealistische verwachtingen. Die werden ook zeker niet getemperd door de meeste IT-leveranciers. Na verloop van tijd kwam er gelukkig wat meer realisme en pragmatisme in het GenAI-verhaal. Nu, twee jaar later, is het een goed moment om de balans op te maken.
Foundation models, agents, RAG, pc’s en hyperscalers
In deze aflevering van Techzine Talks benaderen we het fenomeen GenAI vanuit meerdere invalshoeken. Voor sommige leveranciers is het een manier om een wat inzakkende markt weer op te krikken. Voor anderen is het juist een mogelijkheid om een toch al uitstekend lopende business nog een extra versnelling te geven.
Wat de exacte reden ook mag zijn, vrijwel alle leveranciers doen iets met GenAI. Er is een strijd gaande tussen de verschillende foundation models (LLM’s), maar ook tussen de grote hyperscalers. Daarnaast zijn er met Retrieval-Augmented Generation (RAG) en recenter Agentic AI ook de nodige extra componenten toegevoegd aan het GenAI-narratief.
Al met al lijkt GenAI steeds bruikbaarder te worden. Het wordt echter ook aanmerkelijk minder hemelbestormend dan we in 2023 te horen kregen. En dat is een goede zaak. Uiteindelijk moet het vooral praktisch haalbaar zijn en ook voldoen aan alle wensen en eisen die organisaties hebben.
Bovenaan deze pagina staat de link naar de aflevering van Techzine Talks op YouTube. Wil je liever hier in de browser alleen luisteren, dan kan dat hieronder.
Eerdere afleveringen van Techzine Talks:
- Observability wordt steeds belangrijker: wat is het en wat kun je ermee?
- Zorgen over OT-security: we moeten industriële omgevingen beter beschermen
- HPE schiet VMware vSphere-gebruikers te hulp met VM Essentials
- Wat is goedkoper: on-premises, hybrid cloud of cloud only?
- Welke keuzes heb je als organisatie voor je AI-stack?
- Mobiel dataverkeer stagneert: zijn de gloriedagen van telco’s voorbij?
Techzine Talks seizoen 4
Inmiddels is het alweer het vierde seizoen van Techzine Talks! Coen en Sander maken sinds medio 2021 dé Enterprise IT-podcast van Nederland en België. De afgelopen twee jaar verscheen er elke week een nieuwe aflevering van Techzine Talks. In 2024 gaan we hiermee door en informeren we luisteraars over de laatste IT-ontwikkelingen, de belangrijkste informatie rondom techevents maar duiden we ook nieuwe IT-trends. Je kan elke week een nieuwe podcast verwachten, het doel is elke maandagmiddag rond de lunch, soms iets later. Met feestdagen soms een dagje later.
Steun ons!
We hopen uiteraard dat je ons als luisteraar steunt! Dat doe je door je te abonneren, afleveringen te delen en ons te beoordelen via Apple iTunes of Spotify. Vijf sterren ontvangen we graag! Ook staan we open voor feedback en je mag ons altijd ideeën sturen voor onderwerpen.
Meedoen?
Ben je een expert in een bepaald IT-vakgebied en wil je graag je kennis delen met onze luisteraars? Of heeft je organisatie de nieuwste en meest innovatieve IT-oplossing in huis? Neem contact op, dan bespreken we graag wat de mogelijkheden zijn.